Dbanie o oczy w czasie pracy przy komputerze

Dbanie o oczy w czasie pracy przy komputerze

Praca przy komputerze jest z pewnością szkodliwa dla oczu, szczególnie ta długotrwała i bez właściwego oświetlenia. Wiele godzin przed ekranem powoduje zmęczenie wzroku, łzawienie, ból gałek ocznych, a nawet może prowadzić do rozwijania się poważnych schorzeń narządu wzroku. Często pracy przed komputerem nie da się uniknąć, więc trzeba podjąć wysiłki, by odpowiednio chronić swoje oczy.

Największym problemem z pracą przy komputerze jest ciągłe skupianie wzroku na płaszczyźnie w stałej, niewielkiej odległości od naszych oczu. Wzrok jest przyzwyczajony do większych odległości do ciągłej zmiany dystansu ostrego widzenia. Utrzymywanie wzroku w jednym punkcie to ciągły wysiłek mięśni. Cierpiące mięśnie to mięśnie okolic gałek ocznych, które dodatkowo cierpią w wyniku rzadszego mrugania w czasie pracy przy komputerze związanego ze skupieniem na ekranie. Szczególny problem mają osoby z już istniejącą wadą wzroku. Ważne dla nich jest stosowanie okularów z powłoką antyrefleksyjną, która zmniejsza ilość światła wpadającego do oczu i ogranicza ich zmęczenie.

Przerwy i ćwiczenia

W czasie długiej pracy przy komputerze należy robić regularne przerwy, najlepiej co godzinę. W ich czasie warto jest wykonywać ćwiczenia profilaktyczne wzroku których zadaniem jest rozluźnienie napiętych mięśni oczu, co pozwala im na relaks i dodatkowo stymuluje produkcję łez nawilżając oko. Ilość ćwiczeń tego typu jest duża. Stosować można na przykład:

I. Wzrok skupiamy na obiekcie blisko nas, a potem na obiekcie położonym daleko. Zatrzymanie wzroku na każdym obiekcie trwa 5 sekund. Powtarzamy 5-8 razy.

II. Stajemy metr od ściany. Oczami kreślimy na niej ósemki nie ruszając głową.

III. Na 30 sekund zasłaniamy oczy dłońmi. W tym czasie powinniśmy przestać widzieć błyski światła pojawiające się zaraz po zamknięciu oczu.

Profilaktyka

Ważnym elementem dbania o wzrok są także specjalne okulary ochronne dla osób pracujących przed ekranami komputerów. Ich najważniejszym elementem są wspomniane już powłoki antyrefleksyjne. Ich zadaniem jest eliminacja rozbłysków światła na zakrzywionej powierzchni okularów, co ogranicza ilość światła wpadającego do oka. Warto dodać, że taka powłoka podnosi wytrzymałość mechaniczną okularów. Takie okulary mogą być również okularami zerówkami, co i tak będzie chroniło oczy przed nadmiarem światła.

Każde okulary powinny być dla nas zawsze dobierane przez technika optyka, co da nam gwarancję, że są to okulary dla nas prawidłowe i nie będą powodowały więcej problemów niż korzyści. Źle dobrane okulary zawsze szkodzą.

Partnerem naszego serwisu jest strona AVM4You.pl, hurtownia optyczna z dużym wyborem okularów antyrefleksyjnych.

kontakt@chustomania.pl