Fakty i mity: soczewki kontaktowe (cz.II)

Fakty i mity: soczewki kontaktowe (cz.II)

Fakty i mity: soczewki kontaktowePrzy nagłych ruchach soczewki mogą mi wypaść z oczu

Ludzkie oko jest tak zbudowane, że praktycznie nie będzie możliwe, by soczewka mogła z niego wypaść. Właśnie dlatego, jeśli nosimy soczewki możemy bez obaw decydować się na sport. Siła, która trzyma soczewkę zależy od średnicy. Twarde soczewki przylegają słabiej, ale i tak nie trzeba się obawiać wypadnięcia. Lepiej przylegają te miękkie i jeśli są dobrze wybrane nie powinny nigdy wypaść.

czyszczenie soczewek

Czyszczenie soczewek kontaktowych zabiera mnóstwo czasu

Czyszczenie to bardzo ważna sprawa, gdy chce się zachować zdrowie własnych oczu. Jednak mamy obecnie takie płyny do czyszczenia, które zdecydowanie nam tą pielęgnacje będą ułatwiać. Czyszczenie, dezynfekcja czy przechowywanie nie stanowią problem. Czas jaki musimy na to przeznaczyć jest różny, ale nie trzeba się obawiać, że będzie szczególnie długi, szczególnie gdy będzie można zostawia soczewki na noc w specjalnym płynie do pielęgnacji. Jeśli lubimy maksimum wygody można się zdecydować na jednodniowe soczewki, które wyrzuci się zawsze po całym dniu i nie będą one stanowiły większego problemu.

Nosząc soczewki kontaktowe nie można mieć makijażu

Oczywiście, że można nie ma z tym żadnego problemu. Trzeba tylko robić wszystko w dobrej kolejności. Najpierw nakładamy soczewki, potem robimy makijaż. A odwrotnie najpierw zdjęcie soczewek a potem zmycie makijażu. Jeśli stosujemy jakieś lakiery na pewno trzeba zamknąć oczu, by soczewka nie dostała partii takiego lakieru.

Kolorowe soczewki kontaktowe mogą nosić wyłącznie osoby z wadami wzroku

Kolorowe soczewki są dostępne w każdej wersji zarówno dla wad wzroku jak i w formie zerowej. Można je nosić również, gdy chce się zmienić kolor oczu. Oczywiście wybór i dopasowanie soczewek musi być dokonane przez specjalistę i trzeba się stosować do zasad bezpieczeństwa użytkowania oraz pielęgnacji tych soczewek.

Wszystkie soczewki kontaktowe są prawie takie same

Oczywiście jest to nieprawda, ponieważ obecnie mamy niesamowity postęp technologiczny, w związku z czym przygotowywane są różne rodzaje soczewek kontaktowych. Opcji tak naprawdę jest bardzo wiele, zasadniczo można jednak mówić o dwóch grupach. Znajdziemy soczewki do noszenia w trybie dziennym oraz takie, które można nosić również przez całą noc. Każdy ma inne oczy, prowadzi inny tryb życia i może mieć inną wadę wzroku, dlatego jak się zdaje najważniejsza będzie profesjonalna konsultacja ze specjalistą, który będzie w stanie nam podpowiedzieć jak dobrać soczewki do prowadzonego trybu życia.

Im wyższe uwodnienie soczewek kontaktowych, tym więcej przepuszczają tlenu

To błędne, ale często powtarzane przekonanie. Soczewki nowoczesne mają mniej wody a jednak są w stanie przepuszczać nam więcej powietrza. W soczewkach kontaktowych będę widział gorzej niż w okularach Zazwyczaj właśnie w soczewkach będzie się widziało lepiej niż w okularach. Soczewki znajdują się bowiem bezpośrednio na rogówce i tym samym korygują wadę na poziomie oka a nie tak jak okulary, które są około centymetr czy dwa od oka. Właśnie z tego powodu można uzyskać bardzo często lepsze widzenie właśnie w soczewkach niż w okularach. Z tego powodu w wielu soczewkach mamy również szersze pole widzenia, ponieważ znajdują się one bezpośrednio na oku i dzięki temu można lepiej korygować. Oczywiście soczewki mają jeszcze wiele zalet, nie zachodzą mgłą, nie zsuwają się i nie są problemem w czasie aktywności fizycznej.

Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ponieważ mam astygmatyzm

Tak było kiedyś, ale obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ przygotowywane są już specjalne soczewki dla osób, które mają taką wadę wzroku.

dla kogo soczewki

Ponieważ mam prezbiopię, więc nie mogę nosić soczewek kontaktowych

Mamy obecnie wypracowane również sposoby, dzięki którym będzie można prezbiopię likwidować przy pomocy soczewek kontaktowych. Jeden ze sposobów polega na monowizji. Koryguje się jedno oko dla dali, drugie dla bliży. Zaczynają się także coraz liczniej pojawiać soczewki kontaktowe progresywne, co wydaje się być wielkim krokiem na przód.

Jestem za młody na noszenie soczewek kontaktowych

To oczywiście jakieś absurdalne stwierdzenie, ponieważ nie ma żadnych ograniczeń, gdy chodzi o noszenie soczewek kontaktowych. Nosić je mogą niemowlęta, osoby w podeszłym wieku. Okazuje się, że średnio już w wielu 13 lat ludzie zaczynają używać soczewek i nie mają z tym większego problemu. Trzeba powiedzieć, że właśnie dla młodych soczewki są wyjątkowo wygodne.

Jestem za stary, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe 

Soczewki kontaktowe można używać w każdym wieku, nie ma tutaj ograniczeń. Jedyne przeciwskazania związane są z wadą i rodzajem soczewek a nie wiekiem pacjenta.

Soczewki kontaktowe są bardzo drogie

To powtarzane ale błędne stwierdzenie. Jak się okazuje takie soczewki będą tańsze niż nam się wydaje. Postęp jaki się dokonał sprawił, że na rynku jest masa różnych soczewek. W zależności od tego, co będzie przez nas używane i jak często będzie się soczewki wymieniać mogą one kosztować tyle, co codzienna gazeta, a więc nie będzie to wielki wydatek.

Partnerem naszego serwisu jest strona AVM4You.pl, hurtownia optyczna z dużym wyborem okularów antyrefleksyjnych.

kontakt@chustomania.pl