Fakty i mity: soczewki kontaktowe

Fakty i mity: soczewki kontaktowe

soczewki kontaktowe faktySzkła kontaktowe to coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych okularów. Jednakże, jak to w tego typu przypadkach bywa wraz z rosnącą sławą produktu, zaczynają krążyć wokół niego mity. Mity, najczęściej są wynikiem obaw przed nowością. Wokół soczewek kontaktowych narodziło się właśnie wiele złudzeń, które nie do końca są zgodne z prawdą.

Poniższy tekst ma na celu obalenie powszechnie powtarzalnych mrzonek związanych z soczewkami kontaktowymi. Tych treści jest tak wiele, że jeden krótki tekst nie jest w stanie obalić wszystkich mitów. Na szczęście, każdy specjalista jest w stanie odpowiedzieć na każde nurtujące pytanie dotyczące szkieł kontaktowych.

szkła kontaktoweNajczęściej powtarzaną tezą, jest to, że szkła kontaktowe są nie wygodne. Odkąd szkła kontaktowe wkroczyły na polski rynek minęły długie lata, na początku rzeczywiście nie cieszyły się one dużą popularnością ze względu właśnie na dyskomfort podczas noszenia. Od tamtego czasu, minęło wiele lat, a głównym celem rozwoju medycyny było właśnie ulepszenie tego typu produktu. Prototyp dzisiejszych soczewek, rzeczywiście był wykonany z twardych materiałów. Nowoczesne soczewki są niezwykle miękkie, cienkie i elastyczne oraz, co bardzo ważne, doskonale utrzymują wilgoć - a co się z tym wiąże - niebywale komfortowe. Na uwagę zasługuje także plastyczna konstrukcja, dostosowująca się do kształtu gałki ocznej. Co to oznacza?

Za sprawą tych wszystkich właściwości, bardzo szybko się w ogóle zapomina, że się je w ogóle ma na sobie. Wiele osób, posiadających wadę wzroku rezygnuje z soczewek kontaktowych na rzecz okularów, ponieważ przeraża ich sama aplikacja. Tak naprawdę to naturalna reakcja. Gałka oczna jest bardzo delikatnym narządem, sama czynność dotykania jej palcami przyprawia o dreszcze. Przypadłość ta, zanika już po pierwszej aplikacji. Ta jednak, musi odbywać się pod okiem specjalisty, który w międzyczasie będzie udzielał cennych wskazówek jak prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki. Szybko okazuje się, że jest to tak proste jak zakładanie czy zdejmowanie... skarpetek, rękawiczek lub szalika! Już rzesza ludzi, pomimo uprzednich wątpliwości przekonała się ile komfortu przynosi noszenie soczewek kontaktowych.

Kolejnym mitem, krążącym wokół soczewek kontaktowych jest to, że są one źródłem infekcji. To bezpodstawna teza, ponieważ soczewki kontaktowe same w sobie nie mogą być przyczyną zakażenia oraz podrażnień. Nierzadko, są one jednak spowodowane chorobotwórczymi drobnoustrojami znajdującymi się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Dlatego bardzo ważne są środki zapobiegawcze, jakimi są przestrzeganie zasad higieny oraz właściwe używanie soczewek kontaktowych.

By ochronić oczy przed infekcją, należy stosować się do profesjonalnych rad specjalisty, mówiących o regularnym dezynfekowaniu szkieł kontaktowych. Wtedy, bez obaw można korzystać z wygody, płynącej z noszenia szkieł kontaktowych. Bardzo wiele tez, dotyczących noszenia szkieł kontaktowych jest nieprawdziwych. Jednak wśród nich są, mity jaki legendy - w których drzemie ziarno prawdy. Tu, można wymienić choćby opinię, że im częstsza wymiana soczewek, tym zdrowsze dla oczu. Tu trzeba dopowiedzieć, że zmniejsza się wtedy ryzyko odkładania osadów organicznych, takich jak lipidy i białka znajdujących się w filmie łzowym. Te substancje, są pokarmem dla drobnoustrojów.

Niemniej jednak, nie jest konieczna regularna, częsta wymiana szkieł kontaktowych. Wystarczy prawidłowo dezynfekować soczewki, a więc dokładnie je czyścić. Tak naprawdę, wymiana zalecana jest tylko wtedy, gdy zasugeruje to specjalista. Materiały biokompatybilne, bardzo często wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycy. Ze względu na ich właściwości, eliminują problemy zdrowotne w kontakcie z ludzkimi tkankami. A mimo to, materiały nadal budzą w pacjentach wiele wątpliwości. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ nowoczesny budulec biokompatybilny, przepuszcza wystarczającą dla oczu ilość tlenu.

dobór szkieł kontaktowych

Jak już zostało wspomniane, to soczewki kontaktowe posiadają innowacyjną konstrukcję odpowiadającą kształtowi rogówki, co jest nie tylko maksymalnie komfortowe. Warunek jest jednak jeden - prawidłowe dopasowanie soczewek przez specjalistę. Po tych kilku krokach, można cieszyć się swobodnym komfortem noszenia szkieł. Warto zaznaczyć, że samo noszenie szkieł nie koryguje wad wzroku. Na jakość widzenia wpływa niemalże wszystko.

Dobranie szkieł, dezynfekcja oraz właściwa aplikacja

Tylko te czynności, stanowią zdrową metodę korekcji wad wzroku. Ponieważ soczewki kontaktowe są wyrobami medycznymi, przestrzeganie zaleceń specjalisty jest szczególnie ważne. Wiele osób rezygnuje ze szkieł, z obawy przez przemieszczaniem się jej po gałce ocznej. A co gorsza za nią. To najbardziej popularny mit, ale nieprawdziwy. Dlaczego? Bo to fizycznie niemożliwe. Analizując te wszystkie mity, fakty warto przemyśleć tą alternatywę. O ile w okularach nie każdemu jest do twarzy, to szkła kontaktowe bez obaw wpasują się w naturalną urodę. Już teraz zapytaj specjalistę o niezawodne szkła kontaktowe!

Partnerem naszego serwisu jest strona AVM4You.pl, hurtownia optyczna z dużym wyborem okularów antyrefleksyjnych.

kontakt@chustomania.pl