Obszar bliży

Obszar bliży

obszar bliży okulary progresywneW soczewkach progresywnych obszar bliży znajduje się na dole soczewki i będzie przeznaczony do czytania albo oglądania takich rzeczy, które znajdują się blisko osoby patrzącej. W tym obszarze addycja ma największą wartość. I w ten sposób dostajemy szerokie pole widzenia.

Obszary peryferyjne

Jazda samochodem w okularach progresywnych

Jako peryferyjne traktuje się te obszary, które znajdują się na brzegach soczewek i przez które nie będzie można wyraźnie widzieć. Tych obszarów nie będzie się dało całkowicie eliminować, ale ogólnie nie powinny być problemem, jeśli będzie się postępować zgodnie z tym jakie są zalecenia.

Porady dotyczące korzystania z obszaru do dali

Część górna w soczewce ma zapewniać nam możliwość dobrego widzenia na dużych odległościach. Jeśli patrzymy na coś co będzie się znajdować w dalekiej odległości powinniśmy kierować wzrok przez górną część soczewek. Wskazane będzie również takie patrzenie, które nie będzie polegało na ruchu jedynie oczami, ale także na zwracaniu głowy w stronę patrzenia.

Szczególne porady dotyczące chodzenia po schodach

Jeśli chodzimy po schodach należy patrzeć przez górną część soczewek i opuścić brodę tak by zbliżyła się do klatki piersiowej. Należy spoglądać dokładnie na każdy stopień i korzystać powinno się z poręczy szczególnie na początku. Chodzenie po schodach stanie się dla nas naturalne po jakimś czasie.

Jazda samochodem

Jeśli jeździmy samochodem także do patrzenia trzeba się przyzwyczaić zwracając uwagę na to z jakiego obszaru będzie się korzystać:

  • Patrzenie na drogę - Tutaj głowę trzymamy normalnie i staramy się patrzeć górną częścią soczewek
  • Patrzenie na deskę rozdzielczą - Opuszczamy wzrok i patrzymy środkową częścią soczewki
  • Lusterka - Patrzymy górną częścią i staramy się odwracać głowę w stronę tego lusterka, z którego będziemy korzystać.
  • Cofanie - Należy patrzeć górną częścią soczewki i odwracać głowę w tym kierunku, w którym rusza się auto. Czasami będzie trzeba mocniej odwracać głowę niż robiło się to wcześniej, gdy nie było takich soczewek.

Porady dotyczące obszaru pośredniego

Część środkowa soczewki będzie dawała możliwość patrzenia na rzeczy położone w odległości średniej. Definiować można taką odległość między pół a półtora metra. Czasami może się pojawić konieczność lekkiego obniżenia albo uniesienia podbróbka, by dało się znaleźć punkt zapewniający najlepsze widzenie. Jeśli pracujemy w biurze trzeba się liczyć z tym, że obszar pośredni będzie często wykorzystywany, dlatego dobrze będzie się do niego przyzwyczaić.

Soczewki do pomieszczeń (indoor)

W momencie, gdy obszar pośredni w soczewkach będzie wydawał się wąski będzie można także skorzystać z innych rozwiązań, między innymi w postaci specjalnych soczewek okularowych, które przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach. Takie soczewki przygotowuje się tak, by dało się jeszcze lepiej patrzeć między odległościami bliskimi i pośrednimi. Tutaj ta strefa pośrednia jest przygotowana szerzej i można oczekiwać, że taką soczewkę rzeczywiście będzie się dało nieco lepiej wykorzystać. Takie soczewki sprawdzą się bardzo dobrze u osób, które musza wykonywać jakieś zawody specjalistyczne, gdy wzrok mocno pracuje. Wtedy kontrastowe widzenie pośrednich i bliskich przedmiotów może się okazać naprawdę ważne.

Porady dotyczące obszaru do bliży

Dolna część soczewki będzie pozwalała na widzenie wyraźne przedmiotów, które są w bliskiej odległości. Czytany materiał ustawiamy sobie wygodnie w odległości do 40 cm od oczu i przez dolną część soczewki będzie można patrzeć bardzo wygodnie na to co czytamy. Porady dotyczące czytania Jeśli chce się czytać cały wiersz tekstu powinno się lekko obracać głową w jedną stronę i drugą.

Czytanie powyżej poziomu wzroku

Jeśli chcemy spojrzeć na coś co jest blisko ale powyżej poziomu należy wynieść podbródek tak wysoko, by odszukać sobie punkt widzenia, który będzie nam gwarantował należytą ostrość. Następnie można patrzeć przez środek albo dół soczewki zależnie od tego jak daleko jest dany przedmiot.

Adaptacja do nowych soczewek

Adaptacja do okularów progresywnychTakie soczewki dają wiele możliwości, ale oczywiście trzeba się do nich przyzwyczaić i na to zawsze trzeba trochę czasu. Soczewki zawsze, jeśli są indywidualnie projektowane można oczekiwać, że będą wykonywane tak, że adaptacja będzie jak najkrótsza. Warto jednak stosować również kilka porad, które mogą sprawić, że adaptacja przebiegnie lepiej. Okulary na pewno trzeba nosić jak najczęściej, ponieważ właśnie ich używanie będzie najlepszym sposobem na adaptacje. W okresie adaptacji nie powinno się wracać do wcześniej używanych okularów, ponieważ to będzie zaburzało ten proces i nie przyniesie tak szybko zadowalających efektów.

Najczęściej wystarczy 2-4 tygodnie i adaptacja powinna być zakończona, jeśli tak się nie stało należy się udać do optyka i sprawdzić czy okulary są dla nas rzeczywiście dobrze przygotowane, ponieważ będzie to już taki moment, gdy nie powinniśmy się z nimi męczyć, adaptacja powinna być zakończona. Jeśli tylko coś jest nie tak, okulary nam w jakieś mierze przeszkadzają to trzeba odwiedzać optyka i z jego pomocą należy szukać stosownych rozwiązań.

Partnerem naszego serwisu jest strona AVM4You.pl, hurtownia optyczna z dużym wyborem okularów antyrefleksyjnych.

kontakt@chustomania.pl