Okulary z soczewkami progresywnymi

Okulary z soczewkami progresywnymi

Okulary z soczewkami progresywnymiNajczęściej kupujemy okulary z soczewkami jednoogniskowymi, czyli takie które są albo do patrzenia w dal, albo do czytania z bliska. Problemy ze wzrokiem łącza się do pewnego wieku właśnie z takimi dwoma przypadkami, jednak w pewnym okresie, po 40 roku życia, zaczynają się równoczesne problemy z widzeniem dali lub z bliży, a soczewki progresywne skutecznie pomagają w obu przypadkach.

Problemy ze wzrokiem po 40 roku życia związane są z naturalnym procesem starzenia się dwóch mięśni, które zmieniają swój kształt podczas czytania widzenia z dala, co uniemożliwia optymalne dostosowanie się wzroku do płynności widzenia na różne odległości.

Soczewka progresywna – co to oznacza?

co to jest soczewka progresywnaOkreślenie soczewka progresywna jest zastosowane do specjalnego typu soczewek, które dzięki swojej konstrukcji i zastosowanych rozwiązań optycznych, umożliwiają płynne patrzenie na przedmioty znajdujące się w różnych odległościach. Takie działanie jest idealne dla osób, które do tej pory były zmuszone do noszenia dwóch par okularów i ich ciągłej wymiany. Wystarczy jedna para okularów do noszenia na cały dzień, soczewki progresywne zapewniają widzenie na każdą odległość, dzięki temu czujemy się swobodniej w wielu sytuacjach.

Soczewki nie maja żadnej widocznej linii podziału na szkła do widzenia w bliży i w dali, mają jednolitą powierzchnię i są idealnie dostosowane do potrzeb osoby która je nosi. Soczewki progresywne pojawiły się na rynku już w latach 60-tych, jednak dopiero obecnie zdobywają popularność i coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju szkła do swoich okularów. Na pewno związane jest to z rozwojem nowoczesnej technologii optycznej, która miała ogromny wpływ na jakość i komfort użytkowania tego typu szkieł.

Budowa soczewki progresywnej jest zdecydowanie odmienna od tradycyjnych jednoogniskowych szkieł. W górnej jej części znajduje się pole do widzenia ostrego na dalekie odległości, środkowa część zapewnia płynne przejście między dwoma pozostałymi częściami, a dolna pozwala na widzenie z bliskiej odległości. Do soczewek progresywnych używa się innej techniki szlifowania, bardziej zaawansowanej.

Zazwyczaj zanim przyzwyczaimy się do noszenia tego typu soczewek mija krótki czas, zazwyczaj trwa to od kilku dni do kilku tygodni w zależności od predyspozycji indywidualnych. Związane jest to z tym, że widoczność w soczewkach progresywnych nie jest tak idealna jak przy szkłach jednoogniskowych, dlatego ważne jest patrzenie przez odpowiednią część soczewki. Początkowo nauka chodzenia w szkłach progresywnych może wydać się skomplikowana, lecz to uczucie szybko minie. W pierwszych godzinach użytkowania zaleca się obrócić całą głowę w kierunku patrzenia, a nie patrzeć tylko kącikami oka. Schodząc po schodach pochylmy lekko głowę, patrzmy uważnie na każdy schodek i korzystajmy z poręczy.

Po pewnym czasie chodzenie po schodach nie będzie żadnym problemem i stanie się zupełnie naturalne. Do tej pory, z braku innej opcji, najczęściej wybierane były soczewki bifokalne, czyli takie gdzie była wyraźna linia pomiędzy częścią do widzenia w dali a tą do widzenia z bliży. W soczewkach progresywnych wyeliminowano ten szczegół budowy szkła, który dla wielu osób był krępujący ponieważ zdradzał problemy ze wzrokiem związane z wiekiem.

soczewki progresywne

Szkła progresywne mają płynne przejście widzenia na różne odległości i nie sposób zauważyć stojąc z boku granicy pomiędzy poszczególnymi częściami soczewek. Dają wrażenie klasycznych jednoogniskowych szkieł. Wygląda to dużo estetyczniej i dzięki temu więcej osób decyduje się na ich używanie niż na soczewki bifokalne. Soczewki progresywne są najczęściej polecane osobom które ze względu na pojawiające się wady wzroku, są zmuszone do używania więcej niż jednej pary okularów. Najczęściej dotyczy to właśnie osób po 40 roku życia, jest to data graniczna w życiu, gdzie zachodzi wiele zmian w budowie oka. Oczywiście zawsze można używać dwóch lub trzech par okularów, jeśli ktoś nie może przekonać się do soczewek progresywnych, jednak patrząc na zadowolenie i komfort z codziennego użytkowania okularów progresywnych jakie wyraża wiele osób, warto zastanowić się nad ich zakupem.

Z soczewkami progresywnymi związany jest termin ADD, czyli określenie różnicy w dioptriach jakie występują między korekcją do widzenia w bliży i w dali. Taka informacja podana przez lekarza okulistę, jest niezbędna do prawidłowego przygotowania soczewki pod indywidualne potrzeby danej osoby. Soczewka jest szlifowana w odpowiedni sposób, idealnie pod wady wzroku jakie ma użytkownik.

W związku z tym, że takie soczewki są wykonane z niezwykłą starannością i pieczołowitością, z najlepszych materiałów, należy o nie dbać we właściwy sposób. Pamiętajmy, aby zawsze ściągać je oburącz, oprawę trzymajmy za mostek i przechowujmy okulary w specjalnie do tego przeznaczonym futerale. Zasada która obowiązuje przy każdych okularach, czyli to, aby nie kłaść ich soczewkami do podłoża, obowiązuje także tutaj. Uważajmy, aby nie narazić soczewek na działanie wysokich temperatur oraz czyśćmy je za pomocą specjalnych płynów i ściereczek.

Partnerem naszego serwisu jest strona AVM4You.pl, hurtownia optyczna z dużym wyborem okularów antyrefleksyjnych.

kontakt@chustomania.pl