Twoje oczy nie mogą się skupić? To może być suche oko!

Twoje oczy nie mogą się skupić? To może być suche oko!

Od tygodni pracujesz nad raportem, a termin upływa jutro rano. Kończy się długi dzień w biurze, a Ty musisz jeszcze raz sprawdzić liczby. Kiedy to robisz, liczby w arkuszu kalkulacyjnym wydają się zamazane i nie możesz skupić wzroku.

Ale dlaczego? Niedawno badałeś swoje oczy i optometrysta zapewnił Cię, że Twoja obecna recepta na soczewki kontaktowe jest w porządku. Co może być nie tak z Twoimi oczami?

Dlaczego Twoje oczy nie mogą się skupić?

Wielu pacjentów przychodzi do nas z podobnymi skargami dotyczącymi problemów z ostrością wzroku. Po zbadaniu ich oczu, często diagnozujemy u nich zespół suchego oka.

Podczas długiej pracy przy komputerze lub spędzania znacznej ilości czasu na wpatrywaniu się w ekran telefonu komórkowego, częstotliwość mrugania oka znacznie się zmniejsza, powodując szybsze parowanie ochronnego filmu łzowego, który pokrywa oko. Aby zachować ostrość widzenia, film łzowy musi gładko i równomiernie rozprowadzać się po powierzchni oka. Niewystarczająca ilość płynu sprawia, że jest to niemożliwe.

Co to jest suche oko?

W czasach, gdy ludzie spędzają coraz więcej godzin przy urządzeniach cyfrowych, coraz częstsze występowanie suchego oka nie jest zaskakujące. Jak wspomniano wcześniej, suche oko występuje wtedy, gdy łzy nie zapewniają wystarczającego nawilżenia oka lub są złej jakości.

oczy

Łagodna postać suchego oka może dotyczyć do 50% dorosłej populacji w USA, a ponad 16 milionów dorosłych cierpi z powodu poważnej postaci suchego oka.

Suchość oka może być spowodowana rzadkim mruganiem, gorącym i suchym powietrzem, niektórymi schorzeniami, lekami, problemami z powiekami lub uszkodzeniem gruczołów łzowych. Kolejnym czynnikiem jest wiek, ponieważ z wiekiem zmniejsza się produkcja łez. Inną możliwą przyczyną jest długotrwałe stosowanie soczewek kontaktowych. Ponadto, samo przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu może powodować uczucie suchości oczu.

Dodatkowe objawy suchego oka to zaczerwienienie oczu, swędzenie oczu, uczucie pieczenia w oczach, zmęczenie oczu i zwiększona wrażliwość na światło.

Co łzy mają wspólnego z ostrością widzenia?

Słaba jakość łez może również powodować niewyraźne widzenie. Łzy są mieszaniną wody, olejków tłuszczowych i śluzu. Jeśli równowaga pomiędzy tymi trzema niezbędnymi warstwami jest zaburzona, łzy nie będą już wytwarzać niezbędnej gładkiej powłoki na przedniej powierzchni oka. Nawet jeśli twoje oczy skupiają się doskonale, nierówna warstwa łez zniekształca twoje widzenie, a liczby na arkuszu kalkulacyjnym wydają się zamazane.

Jak leczyć suche oko?

Sztuczne łzy mogą przynieść ulgę w przypadku łagodnej suchości oka. Upewnij się, że używasz tylko kropli bez konserwantów. Skonsultuj się z Dr. Akshet Joshi O.D., aby uzyskać więcej informacji na temat idealnego leczenia Twoich suchych oczu.

Możemy przeprowadzić proste testy diagnostyczne, aby ustalić przyczynę suchego oka i ocenić jakość Twoich łez. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, optometrysta może zalecić Ci różne rodzaje soczewek wykonanych z materiałów, które zatrzymują więcej wilgoci.

Partnerem naszego serwisu jest strona AVM4You.pl, hurtownia optyczna z dużym wyborem okularów antyrefleksyjnych.

kontakt@chustomania.pl