Wskazówki dotyczące komfortu pracy w domu

Wskazówki dotyczące komfortu pracy w domu

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pracować w domu, czy robisz to od lat, konfiguracja miejsca pracy jest naprawdę ważna.

Aby zwiększyć produktywność i nie zrobić sobie krzywdy, warto znać kilka podstawowych zasad.

Ergonomia

Jest to nauka zajmująca się projektowaniem i aranżacją środowiska pracy w sposób umożliwiający ludziom jak najbardziej efektywną i bezpieczną interakcję.

Wykazano, że pozycja ciała w stosunku do stanowiska pracy ma ogromny wpływ na produktywność. Jeśli na krześle, z którego korzystasz, jest Ci niewygodnie, trudniej będzie Ci utrzymać skupienie i koncentrację.

Należy również zwrócić uwagę na pozycję ramion i nadgarstków podczas pisania na klawiaturze. Ramiona powinny być skierowane do klawiatury pod kątem 90 stopni, a ekran powinien znajdować się na wysokości oczu lub nieco powyżej. Należy pamiętać o robieniu częstych przerw i rozciąganiu pleców, szyi, ramion, nadgarstków i nóg.

Ekran monitora

Kiedy pracujesz w domu, bardzo kuszące jest dostosowywanie ekranu komputera do tego, co dzieje się wokół Ciebie. Zaleca się jednak, aby jasność ekranu nie była na tyle duża, aby nadwyrężać wzrok, ale na tyle jasna, aby można było łatwo dostrzec szczegóły na ekranie.

Oświetlenie w pomieszczeniu powinno być na tyle jasne, aby użytkownik nie musiał mrużyć oczu lub przysuwać się bliżej, aby widzieć, ale nie na tyle jasne, aby na ekranie występowały odblaski. Często można wyłączyć oświetlenie górne na rzecz lamp i oświetlenia ruchomego, w zależności od rodzaju zadania i pory dnia.

Przy dłuższym korzystaniu z monitorów należy zawsze używać soczewek blokujących światło niebieskie. Urządzenia cyfrowe są często wymagane przy pracy w domu. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, zakładając soczewki blokujące światło niebieskie za każdym razem, gdy jesteś narażony na kontakt z oświetleniem LED i wyświetlaczami cyfrowymi.

Dbaj o swoje ciało

Pamiętaj o robieniu regularnych przerw.

Wstawaj, rozciągaj się, spaceruj i patrz na przedmioty znajdujące się w odległości większej niż 20 stóp. Należy celowo dać oczom odpocząć i skupić się na przedmiotach znajdujących się w większej odległości. Pozwoli to odpocząć mięśniom oczu i pomoże zapobiec cyfrowemu zmęczeniu oczu.

Nie zapominaj też o jedzeniu i piciu wody! Często są to pierwsze czynności, z których rezygnuje się po przejściu na pracę w domu.

Znajdź BluTech w pobliżu

Partnerem naszego serwisu jest strona AVM4You.pl, hurtownia optyczna z dużym wyborem okularów antyrefleksyjnych.

kontakt@chustomania.pl