Wzloty i upadki niebieskiego światła

Wzloty i upadki niebieskiego światła

Niebieskie światło występuje zarówno w naturalnym świetle słonecznym, jak i w sztucznym oświetleniu, które pochodzi ze wszystkiego, jak oświetlenie w naszych domach do światła emitowanego przez smartfony, tablety i inne urządzenia elektroniczne. Widmo światła składa się z wielu różnych długości fal, a kolor niebieski jest tylko jednym z wielu. W sumie te kolory tworzą to, co naukowcy nazywają "białym światłem".

Dlaczego więc skupić się na świetle niebieskim?

Długość fali bliższa niebieskiej części widma jest krótsza i emituje więcej energii. W małych dawkach te światła nie stanowią większego problemu, ale w dużych dawkach mogą powodować wszystko, od bolesnego oparzenia słonecznego do potencjalnie szkodliwego uszkodzenia oczu. Podczas gdy większość tego światła pochodzi ze słońca, ilość czasu spędzanego przez użytkowników na innych źródłach, takich jak tablety i smartfony ma, że ekspozycja w górę w ostatnich latach.

Czy istnieją różne rodzaje niebieskiego światła?

Tak. Istnieją dwa spektra niebieskiego światła, mierzone w nanometrach, lub nm. Widmo niebiesko-fioletowe jest mierzone gdzieś pomiędzy 380nm i 455nm, gdzie niebiesko-turkusowe światło jest mierzone pomiędzy 455nm i 500nm, mniej więcej. Potencjalnie szkodliwe światło to niebiesko-fioletowe, dlatego soczewki BluTech blokują je do 455nm, aby odfiltrować ten "zły" rodzaj.

Czy całe niebieskie światło jest złe?

Nie. Niebieskie światło może być istotne dla niektórych rzeczy, takich jak:

  • Leczenie sezonowego zaburzenia afektywnego
  • Pomaga regulować nasz naturalny rytm okołodobowy, który sprawia, że nie śpimy w ciągu dnia i śpimy w nocy
  • Dostarcza nam zdrowej dawki witaminy D poprzez wchłanianie przez skórę

Jak możemy chronić się przed szkodliwym niebieskim światłem?

Najlepszym sposobem na ochronę naszych oczu przed potencjalnie szkodliwymi skutkami zbyt dużej absorpcji światła niebiesko-fioletowego jest zainwestowanie w parę soczewek BluTech Lenses blue light-canceling. Filtrują one do 455nm światła niebiesko-fioletowego, aby drastycznie zmniejszyć jego skutki.

Znajdź BluTech w pobliżu siebie

Partnerem naszego serwisu jest strona AVM4You.pl, hurtownia optyczna z dużym wyborem okularów antyrefleksyjnych.

kontakt@chustomania.pl