Zakładanie i zdejmowanie soczewek oraz ich pielęgnacja

Zakładanie i zdejmowanie soczewek oraz ich pielęgnacja

zakładanie i zdejmowanie soczewekZanim będziemy mieli kontakt z soczewkami trzeba umyć ręce delikatnym mydłem i następnie je wysuszyć. Zawsze trzeba zdejmować czy zakładać tą samą soczewkę, by nie unikać pomyłki czy soczewka jest dla prawego czy lewego oka.

Zakładanie

Zanim będziemy zakładać soczewkę na pewno trzeba ją wypływać w płynie do soczewek. Nie trzeba tego robić przy używaniu jednodniowych soczewek. Soczewkę kładziemy na czubku wskazującego palca odpowiednio do tego czy jesteśmy prawo czy leworęczni. Następnie patrzymy czy soczewka jest w dobrą stronę odwrócona. Brzegi należy mieć podwinięte a nie wywinięte. Patrzymy w górę, zaś dolną powiekę ciągniemy w dół palcem środkowym tej samej ręki. Następnie górną powiekę ciągniemy palcem wskazującym drugiej ręki w górę i patrzymy w górę. Przykładamy delikatnie soczewkę do białka oka. Wycofujemy palce i zamykamy powieki. Warto lekko spojrzeć w dół i zamknąć oczy. Soczewka w tym czasie może się sama środkować, jedyne co trzeba zrobić to mrugnąć kilka razy. Jeśli po tym będziemy czuć jakiś dyskomfort, to trzeba zdjąć soczewkę i zobaczyć czy nie jest uszkodzona. W przypadku uszkodzenia należy ją wyrzucić. Jeśli nie płukać należy płynem do soczewek i następnie zakładamy na nowo. Takie same czynności oczywiście wykonujemy również dla drugiego oka.

Zdejmowanie soczewek

zakładanie soczewek

Zanim zaczniemy zdejmować soczewkę warto użyć specjalnych kropel, które będą nawilżać soczewkę. Jedna albo dwie krople takie będą ułatwiały zdjęcie, ponieważ soczewka będzie nawilżona. Patrzymy w górę i środkowym palcem dłoni dominującej ciągniemy dolną powiekę w dół. Palec wskazujący kładziemy na dolnej krawędzi soczewki i następnie zsuwamy ją w kierunku dolnej białkówki oka. Ściągamy soczewkę delikatnie palcem wskazującym i kciukiem wyciągamy ją delikatnie z oka wykonując łagodne ruchy. Wszystko to samo robimy z drugim okiem. Jeśli brzegi soczewki się skleiły nanosimy nieco płynu wielofunkcyjnego i trzemy bardzo delikatnie, tak by się rozkleiły. Z soczewkami zawsze staramy się obchodzić bardzo delikatnie.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Odpowiednia pielęgnacja soczewek będzie bardzo ważna dla zdrowia oczu oraz komfortu noszenia, dlatego warto się stosować do pewnych zasad i zawsze warto się w tej sprawie konsultować z własnym specjalistą. Przygotowanie soczewek: Zawsze myjemy ręce oraz bardzo dokładnie je suszymy. Zanim będziemy ściągać soczewki należy używać krople nawilżających. Wystarczą dwie takie krople do każdego oka i już dojdzie do takiego nawilżenia soczewki, że ich zdjęcie będzie łatwiejsze. Nim zdejmiemy soczewki na pewno warto je dobrze wypłukać specjalnym wielofunkcyjnym płynem. Zdejmujemy soczewkę tak jak głoszą to zasady przygotowane nam przez okulistę. Zawsze powinniśmy się starać o to, by ściągać oraz zakładać soczewkę z tego samego oka, ponieważ wykluczmy możliwość pomylenia soczewek dla oka prawego i lewego.

Czyszczenie soczewek

 Oczywiście w momencie, gdy używa się jednodniowych soczewek czyszczenie będzie zbędne, po wyjęciu wyrzucamy taką soczewkę. Gdy mamy takie soczewki, które nosi się wyłącznie w trybie dziennym to po ich zdjęciu należy je czyścić i dezynfekować. Przechowywanie powinno być w specjalnym pojemniczku na soczewki. Jeśli mamy soczewki do noszenia w trybie ciągłym to powinno się je mieć na oku cały dzień, ale trzeba również je czyścić i dezynfekować a potem zakładać na nowo. Jeśli będziemy je z jakiegoś powodu wyjmować na dłuższy czas to trzeba umieścić je w pojemniczku a potem przed założeniem wyczyścić oraz dezynfekować.

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której soczewki się skleiły krawędziami to należy nalać kilka kropel na dłoń i pocierać o siebie. Oczywiście nie można wykonywać ruchów okrężnych, ponieważ mogą one uszkodzić taką soczewkę. Pocieranie uwolni soczewkę i pozwoli skutecznie usunąć wszystkie zanieczyszczenia oraz osady, które powstały. Następnie trzeba taką soczewkę obficie opłukać i umieścić w pojemniku. Podobnie należy postępować także z drugą soczewkę. Jeśli mamy płyn bez pocierania to wystarczy tylko płukanie w odpowiedni sposób, z każdej strony i można ją od razu chować do pojemniczka.

Przechowywanie soczewek

Przechowywanie soczewekTrzeba pojemnik do przechowywania w obu komorach odpowiednio napełnić płynem do soczewek. Dokładnie sprawdzamy czy nasze soczewki są całkowicie zanurzone w takim płynie. Następnie wieczka pojemnika zakręcamy dokładnie. Dezynfekcja powinna trwać tak długo jak to będzie zalecane w ulotce, która dołączona będzie do płynu. Najczęściej będzie to około 6 godzin. Pamiętać trzeba by przed dezynfekcją oczyścić pojemnik i wysuszyć. Zawsze prze kolejnym takim procesem musi być czysty oraz suchy.

Do czyszczenia pojemnika najlepiej używać szczoteczki do zębów, którą do tego przeznaczymy albo odpowiedniej bawełnianej szmatki. Można użyć płynu do soczewek. Po wyjęciu i oczyszczeniu można dokonać obfitego spłukania przy użyciu wielofunkcyjnego płynu do soczewek. Zanim zakręcimy wieczka pustego pojemnika, musimy się upewnić, czy został on bardzo dobrze wysuszony. Przynajmniej raz na trzy miesiące należy taki pojemnik wymieniać.

Partnerem naszego serwisu jest strona AVM4You.pl, hurtownia optyczna z dużym wyborem okularów antyrefleksyjnych.

kontakt@chustomania.pl